Zvyšovanie cien energií zvládnete aj vďaka našim tipom
Štítky záujmov:
Od vypuknutia vojenského konfliktu u našich susedov nás médiá neustále strašia o zvyšovaní cien energií. Kým cena pohonných hmôt vystrelila hore v podstate okamžite a jej nárast pocítil každý majiteľ auta, cena za energie, ako je elektrina a plyn, by sa mala rapídne zvýšiť od nového roka. V nasledujúcom článku si môžete spolu s nami pripomenúť tie najlepšie overené tipy, ktoré vám pomôžu ušetriť pri bežnom živote desiatky percent energií pri zachovaní rovnakého komfortu a životného štandardu.
Šetrenie pri varení
Na každý hrniec patrí pokrievka. Toto pravidlo poznajú najmä turisti variaci na kempingových varičoch, ktorí sa snažia ušetriť každý gram paliva. Pokrievka môže byť zároveň aj skvelým pomocníkom, vďaka ktorému vám v prípade vašej krátkej nepozornosti jedlo až tak drasticky nevykypí. V prípade, že máte doma elektrickú varnú dosku, využívajte zostatkové teplo. Jednoducho odstavte jedlo napríklad 5 minút pred dovarením, horúca sklokeramické doska ho zvládne ohrievať oveľa dlhšie. Rovnako postupujte aj pri pečení. Trúbu môžete odstaviť pokojne aj 10-15 minút pred dopečením a nechať jedla v nej jednoducho „dôjsť“.
Ako správne v zime vetrať?
Na túto odpoveď sme sa snažili vymyslieť nejakú vtipnú odpoveď. V princípe treba vetrať stále, najmä kvôli vzniku plesní a zvyšovaniu podielu CO2 v miestnosti, vďaka ktorému sme unavení a cítime sa malátne. Rovnako však nechceme, aby nám nakúrené teplo zbytočne unikalo. Ideálne riešenie ponúkajú rekuperácie, ktoré vám vetrajú 24 hodín denne a čerstvý vzduch, ktorý privádzajú zvonku, ohrievajú pomocou teplého a vydýchaného vzduchu. Dnes sú už k dispozícii aj malé lokálne rekuperačné jednotky, ktoré je možné inštalovať naozaj všade a za rozumnú cenu. Ak predsa len „musíte vetrať oknami“ vetrajte pravidelne, krátko a intenzívne. Napríklad každú hodinu otvorte v izbe okno dokorán na jednu minútu, Nestratíte tak veľa tepla, ale zároveň vymeníte dostatočný objem vzduchu. Čerstvý studený vzduch v miestnosti sa opäť rýchlo ohreje.
Šetrenie vodou
Moderné eko sebestačné domy majú aj hospodárenie s odpadovou vodou vymyslené takmer k úplnej dokonalosti. Kým napríklad voda zo spláchnutia končí rovno v kompostéri (a splachuje sa vodou, ktorá do nádržky natečie napríklad pri oplachovaní rúk), je možné využívať aj dažďovú vodu (po ľahkej úprave aj na sprchovanie) či odvádzanie vody z kuchyne (pri absencii používania silnej chémie) do rezervoára, z ktorého môžete polievať záhradu. Vy môžete ušetriť najmä pri sprchovaní, ktoré sa dá zvládnuť aj do jednej minúty. Ak sa radi čvachtáte vo vode 15 a viac minút ako kačica, budete si pri vyúčtovaní musieť siahnuť hlbšie do vrecka.
Priškrťte kúrenie, ale nie na úkor vášho bytu!
Ak ste doteraz boli zvyknutí vykurovať vaše obytné priestory na 23 alebo až 25 stupňov a doma ste celú zimu chodili v kraťasoch a tričkách, je na čase nastaviť termostat na 19 až 20 stupňov a náležite sa obliecť – tepláky, mikina a hrubé ponožky sa postarajú o to, aby ste celú zimu necítili ani len náznak nejakého diskomfortu. Pri spánku sa odporúča mať v spálni len okolo 18 stupňov. Nesnažte sa však kúrenie znižovať na úplné minimum. Otužilci by pokojne zvládli mať v byte celú zimu aj 10 stupňov, no váš majetok by vám rozhodne nepoďakoval. Zvlhnuté steny a pleseň by sa dostavili naozaj po pár hodinách.
Ušetrite aj za pohonné hmoty
Dvakrát si rozmyslite, či potrebujete chodiť autom úplne všade, alebo by ste to občas zvládli aj na pešo alebo bicyklom. Ak bývate napríklad na dedine a potrebujete ísť do mesta, snažte sa vybaviť čo najviac vecí na jedenkrát. Nemusíte tak hnať auto niekam 20 kilometrov viackrát. Na pohonných hmotách môžu ušetriť aj pretekári, ktorí sú schopní rozbehnúť sa ku každej križovatke v meste a následne prudko brzdiť. Pojem „defenzívna jazda“ vám o šetrení benzínu a nafty napovie viac.
Menšie tipy na záver
Na záver si spomenieme aj niekoľko menších tipov, ktoré nás učili už v detstve:
- Chladnička nie je výklad.
- Pri umývaní zubov zatvor kohútik.
- Ak odchádzaš z miestnosti, zhasni.
- Po malej potrebe použi funkciu menšieho spláchnutia.
- Pri odchode z domu nestoj v otvorených dverách, obliekaj a obúvaj sa vnútri.
- Spotrebiče, ktoré nepoužívaš, vytiahni zo zásuvky.
Mohlo by vás zaujímať
Netipujte, neoplatí sa to. My vieme, akú má vaša nehnuteľnosť skutočnú cenu.