Veľká úroda jabĺk či iného ovocia? Vyskúšajte naše tipy na rýchle spracovanie
Štítky záujmov:
Ak patríte k ľuďom, ktorí majú na záhrade stromy s bohatou úrodou, určite sa každoročne stretávate s problémom, ako všetky plody spracovať. Nechať ich zhniť na zemi, kde ich zožerú osy a slimáky nie je najlepší nápad a vyhodiť ich do kompostéra je veľká škoda. Máme pre vás niekoľko jednoduchých tipov, ako môžete ovocie využiť naplno aj bez veľkej námahy. K niektorým tipom potrebujete aj konkrétne náradie a vybavenie, máme však pre vás aj alternatívne spôsoby, vďaka ktorým dosiahnete rovnaký výsledok.
Obrať a uskladniť
Obrať jednu bedničku jabĺk zvládnete v čase od 5 do 20 minút v závislosti od toho, či sa dajú jablká oberať zo zeme, alebo si treba pomôcť rebríkom a oberákom. Na uskladnenie vyberajte len zdravé a nepoškodené plody. Akýkoľvek malý kaz, odhryznutý kúsok (ktorý mávajú na svedomí vtáky) či obitie o vetvičku by znamenalo skorú skazu jabĺčka. Hnijúce alebo plesnivejúce jablko v debničke môže ľahko „nakaziť“ aj ďalšie a vy tak ľahko prídete o celú debničku. Jablká by sa mali vraj do debničky ukladať stopkou smerom nadol a uložiť na chladné a vlhké miesto (ideálne do pivnice), kde počas zimy nemrzne. Jablká vám pri dobrých podmienkach vydržia v pivnici aj rok. Jedna až dve debničky bez problémov pokryjú spotrebu bežnej rodiny na celú zimu.
Ovocná šťava – mušt
Čo s padanými alebo nejako poškodenými jabĺčkami? Treba ich nejako spracovať. Najrýchlejší spôsob je výroba muštu. Budete na to potrebovať šrotovník, lis a nádoby na uskladnenie. Šrotovník si kúpte buď mechanický (stojí do 100 € a pracuje sa s ním výborne) alebo elektrický s pripojením na 380V. Tie však stoja už okolo 600 a viac eur, čo je na domáce občasné použitie zbytočné. Šrotovníky na 220V nemajú potrebnú silu a výdrž. Lis kupujte ideálne nerezový, alebo ho vždy po použití riadne umyte a zakonzervujte kovové časti vhodným olejom určeným na styk s potravinami. Na okamžitú spotrebu môžete mušt uskladniť do klasických PET fliaš, na uskladnenie použite klasické 7-decové zaváraninové poháre, ktoré sterilizujete 20 minút pri teplote 80 stupňov a mušt vám v nich vydrží celé roky. Ak nemáte šrotovník a lis, môžete jabĺčka nastrúhať na kuchynskom struháku a vyžmýkať ich pomocou čistej utierky alebo bavlnenej plienky nad veľkou miskou a sitkom (nastrúhané jabĺčka zabalíte do utierky, vytvoríte z nej akýsi uzlík, ktorý postupne viac a viac sťahujete).
Zaváraniny rôznych druhov
Strúhané jabĺčka do štrúdle, detská výživa pre malých aj veľkých, klasický jablkový kompót či jablková „nutella“. Na internete nájdete stovky rôznych receptov na ovocné zaváraniny, vďaka ktorým si môžete vašu úrodu vychutnávať celoročne. V prípade iných druhov ovocia, ako sú napríklad slivky, môžete vyskúšať uvariť aj lekvár. Zavárať môžete aj bobuľovité ovocie, ako sú maliny a čučoriedky – dokonale ochutia váš ranný puding.
Sušené ovocie
Sušičky na ovocie nájdete dnes v každej predajni elektra. Jablká nakrájané na plátky jednoducho rozložíte po sitách a necháte ich sušiť na odporúčanú teplotu predpísaný čas. Počas sušenia je dobré sitá medzi sebou prekladať ,aby neboli niektoré jabĺčka dosušené skôr. Ak ich vysušíte dostatočne a uzatvoríte napríklad do zaváraninových pohárov, vydržia vám chrumkavé ako chipsy celé mesiac. Nemáte sušičku? Nevadí ovocie môžete sušiť aj v obyčajnej elektrickej rúre.
Do súdka
Keď máte toľko jabĺčko, že naozaj neviete čo s nimi, môžete ich zošrotovať (alebo aspoň nakrájať) a nahádzať do súdka. V mnohých obciach na Slovensku nájdete legálne pálenice, kde vám za poplatok z vášho vlastného kvasu vyrobia poctivú domácu pálenku. Verte, že ak si odložíte pár desiatok litrov niekde do pivnice, keď budete za 20 rokov vydávať a ženiť vaše deti, takýto „nález“ bude naozaj vzácnosť.
Mohlo by vás zaujímať
Netipujte, neoplatí sa to. My vieme, akú má vaša nehnuteľnosť skutočnú cenu.