Tipy na veľké vianočné upratovanie
Štítky záujmov:
Vianoce a predvianočné obdobie sú každoročne časom, počas ktorého ľudia kmitajú od jednej činnosti k druhej. Je to paradox, keďže práve tieto sviatky by mali byť plné pokoja, ticha a mieru. Jednou z pomerne časovo aj fyzicky náročných činností je veľké vianočné upratovanie. Do nasledujúceho článku sme si pre vás pripravili množstvo zozbieraných tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť upratovanie rýchlejšie, s menšou námahou, ale aj ekonomicky.
Zabudnite na čistiace prostriedky
V obchodných domoch, drogériách a ďalších predajniach nájdete kilometrové regály plné čistiacich prostriedkov na všetky povrchy či textílie v domácnosti. Zaručujú okamžitý účinok za bezkonkurenčnú cenu, no rovnaký účinok majú aj dve najlacnejšie suroviny vo vašej kuchyni. Tieto zázraky sa volajú ocot a sóda bikarbóna. Pri správnej aplikácii s nimi môžete čistiť všetko od WC cez podlahy až po fľaky na závesoch a matracoch – a to bez rizika podráždenia očí, ako je to v prípade rôznych agresívnych chemikálii.
Vyskúšajte horúcu paru alebo horúcu vodu
Toto naozaj nie je PR článok, no parný mop je naozaj výborný pomocník do domácnosti a nestojí veľa peňazí. Ak si nechcete kupovať parný mop, skúste povrchy v domácnosti ktorým to neublíži, poumývať aspoň teplou vodou. Veď aj kuchynský riad umývate v teplej vode, pretože studená by ho nedokázala odmastiť. Handra namočená do horúcej vody a následne dobre vyžmýkaná dokáže narobiť divy. Pozor však na drevo a podobne citlivé povrchy.
Čoho ste sa pravdepodobne pár rokov nedotkli?
Kedy ste naposledy prebehli s prachovkou žalúzie? A ten priestor medzi oknom a okenným rámom, kde sú pravdepodobne popadané muchy a množstvo prachu či zatečených nečistôt, ktoré sa tam dostanú počas dažďa? Počas vianočného upratovania môžete odtiahnuť aj všetky skrine a komody – popri vysávaní a ometaní pavučín môžete skontrolovať, či sa za nimi nedrží vlhkosť alebo sa tam netvoria plesne.
Vyčistenie potrubí
Aj keď vám voda v umývadle alebo vo vani či sprchovom kúte odteká stále dobre, neznamená to, že to tak bude aj o týždeň. Práve v tomto prípade je nevyhnutné použiť nejakú chemikáliu, ktorá sa nasype do sifónu a zaleje sa studenou alebo teplou vodou (podľa návodu). Takáto zmes rozpustí všetky mastné povlaky (odumreté kúsky kože a zbytky mydla) ale aj zamotané vlasy. Pracujte však vždy v ochranných rukaviciach a okuliaroch a naozaj len v dobre vetranej miestnosti, ideálne keď deti nie sú doma. Ak máte kotol alebo kachle na tuhé palivo, nezabudnite aj na kontrolu a čistenie komína alebo dymovodu, ktoré je povinné aj zo zákona a profesionál si zaň zoberie 15 až 20 eur.
Triedenie drahocenností a zbytočností
Okrem čistenia domácnosti je vhodné povenovať sa aj triedeniu vášho majetku. Patríte medzi ľudí, ktorí nedokážu nejakú vec vyhodiť a postupne všetko hromadíte na povale alebo v pivnici? Teraz je ten pravý čas pootvárať skrine a škatule a vytriediť veci na 4 kôpky, spomienkové veci odložiť, bezcenné zbytočnosti vyhodiť, schopné, no nepredajné veci darovať a zbytok sa pokúsiť inzerovať. Podobne môžete pristúpiť aj k vášmu oblečeniu či akýmkoľvek iným predmetom, ktoré zbytočne odkladáte, no pritom by ešte mohli niekomu poslúžiť a vám sa za ne môžu naspäť prikotúľať nejaké peniaze. Pripravujeme pre vás aj článok o minimalizme, tak zostaňte naladení na náš magazín Pohofka.
Mohlo by vás zaujímať
Netipujte, neoplatí sa to. My vieme, akú má vaša nehnuteľnosť skutočnú cenu.