Alexandra Patáková21.10.202211 Min.

Sezónne tipy, ako sa v pohode vyhnúť jesenným virózam

21.10.202211 Min.

Školský rok je v plnom prúde a deti nám začali zo škôlok a škôl nosiť prvé nádchy, teploty a kašle. S poklesom teplôt sa viac darí rôznym vírusom a baktériám, ktoré môžu ľahko zaútočiť na oslabené organizmy. Spoločne s hroziacim prechladnutím by sme počas tohto obdobia našli len málo ľudí, ktorí sa vyhnú nejakej tej PN-ke. My sme pre vás zozbierali zopár overených tipov, ktoré vám pomôžu zostať vo forme aj počas chrípkového obdobia.

Sezónne a hlavne lokálne potraviny

Naši predkovia konzumovali sezónne potraviny. Zimu prežili na kyslej kapuste, jablkách a zemiakoch, ktoré im poskytli dostatok vitamínov. O potrebe konzumácie lokálnych zdrojov vitamínov sa čoraz viac hovorí aj v kontexte vznikajúcich trendov spojených s vyhľadávaním zázračných exotických plodín. Nie, že by Chia semienka boli vyslovene nezdravé, no pre Európana sú určite výživnejšie tie ľanové.

Prinúťte sa konečne k otužovaniu

Vieme, že pustiť na seba studenú vodu nepatrí medzi tie najpríjemnejšie činnosti (teda okrem prípadov, kedy sa vám to zapáči), no stovky vedeckých štúdií dokazujú, že pravidelné vystavovanie sa extrémnemu chladu na krátku chvíľu dokáže nakopnúť náš metabolizmus naplno. Máme pre vás aj overený tip – 15 stupňová padajúca vodu v sprche je na pocit oveľa nepríjemnejšie a studenšia, ako trojstupňová stojaca voda niekde v jazere. O benefitoch otužovania v 15 stupňovej vode sa dá navyše aj pochybovať. Vyrazte preto s plavkami a uterákom do prírody k najbližšej vodnej nádrži počas celého roky, nie len v júli a auguste.

Pozor na nachladnutie a zápaly

Dlhé sedenie v kancelárii, kde je napríklad 19 stupňov a z chodby vám pomaly ťahá celých 8 hodín na chrbát je najčastejším pôvodcom vznikov rôznych zápalov a prechladnutí. Studené a odkrvené nohy položené na ľadovej zemi sú rovnako nebezpečné. Tiež vám liezlo na nervy, keď vám rodičia ako deťom vraveli, aby ste nesedeli dlho na studenej zemi? V podstate mali pravdu. Niekoľkohodinové pôsobenie aj „slabšieho“ chladu dokáže spôsobiť stuhnutie, prechladnutie a následný zápal ktorejkoľvek časti tela. Naopak, spomínané krátke vystavenie sa extrémnemu chladu vám nádchu a bolesť chrbta nespôsobí, práve naopak.

Suplementujte vitamín D

Počas leta tí rozumnejší trávili na slniečku rozumný objem času tak, aby sa nespálili a neriskovali rôzne kožné choroby, ale na druhej strane aby získali čo najväčšiu zásobu vitamínu D na zimu, ktorý je spoluzodpovedný za našu imunitu. Ak ste sa Slnku skôr vyhýbali, navštívte najbližšiu lekáreň a kúpte si výživový doplnok s dobre vstrebateľným vitamínom D.

Vetrajte

Baktérie, vírusy a ďalšie choroboplodné zárodky (plesne, roztoče, …) sú najspokojnejšie vo vlhkej, nevetranej a vydýchanej izbe. Pravidelným krátkym nárazovým vetraním vždy vymeníte dostatočný objem vzduchu a udržíte váš domov bezpečný a zdravý nielen pre seba, ale aj pre vaše deti.

Naceníme vašu nehnuteľnosť

Netipujte, neoplatí sa to. My vieme, akú má vaša nehnuteľnosť skutočnú cenu.

Viac ako 17 rokov skúseností
Viac ako 20.000 realitných obchodov
Máme široku sieť špecialistov