Jazdite v zime naozaj bezpečne
Štítky záujmov:
Ako pred každou zimou, aj pred touto je nevyhnutné si neustále pripomínať všetky zásady bezpečného pohybu na verejných komunikáciách – a to nielen pre vodičov, ale aj pre chodcov a ďalší účastníkov premávky. Pripravili sme si pre vás zoznam krátkych, no užitočných tipov, ktoré by si mal každý zapísať za uši.
Zimné pneumatiky
Ak ešte nemáte prezuté, vážne už nemáte na čo čakať. Ak aj máte ešte na zimných gumách dobrý dezén, no sú staršie ako 5 rokov, odporúčame zainvestovať do nových. Gumy po čase strácajú tie vlastnosti, vďaka ktorým má auto na ceste dobrú stabilitu aj v nepriaznivých podmienkach.
Aby to fungovalo ako dobre namazaný stroj
Aj na prémiovejšie autá s väčším motorom vás kompletná výmena motorového oleja a všetkých štyroch filtrov (palivový stačí dokonca meniť každé dva roky) vyjde okolo 150 eur a pol hodinku práce. Okrem toho, že bude auto naozaj jazdiť lepšie, zvýšite životnosť vášho motora.
Nabite si baterku
Aj keď máte batériu v poriadku a alternátor ju správne dobíja, skúste si ju pred zimou nabiť pomocou autonabíjačky, ktorá stojí do 30 eur a mala by byť povinnou výbavou v každom vozidle. Zvoľte pomalé nabíjanie alebo takzvaný zimný režim, ktorý dobije batériu do plna a nebudete sa musieť báť studených ranných štartov.
Ako oškriabať námrazu a zohriať auto?
Ak si nájdete ráno auto pod vrstvou snehu alebo ľadu, postupujte nasledovne – hrnčekom teplej vody oblejte celý obvod vodičových dverí a kľučku (v prípade, že je primrznutá). Následne auto naštartujte, pustite kúrenie a všetky dvere zavrite. Auto ometajte od strechy, aby ste si už omietnuté miesta znova nezahádzali snehom. Na ľad, ktorý môže zostať na oknách, použite jednoduchý sprej, ktorý kúpite na každej benzínke.
Zahrievanie motora
Ak nemáte zariadenie na predhriatie motora (čo je väčšinou súčasťou prémiových áut alebo sa dorába na mieru) postupujte nasledovne. Po rýchlo ometení auta nestojte dlho na jednom mieste v nízkych otáčkach, ale snažte sa čo najskôr pohnúť a držať auto v takých zdravých otáčkach od 1500 do 2000. Motor sa tak rýchlejšie zohreje a menej trpí. Nevytáčajte však auto vyššie skôr než bude motor zohriaty na 90 stupňov, inak mu môžete ublížiť.
Dolejte prevádzkové tekutiny
Máte v nádržke do ostrekovačov ešte letnú zmes? Je chladiaca kvapalina tesne nad ryskou MINIMUM? A kedy ste naposledy kontrolovali brzdovú kvapalinu, prevodový olej alebo servo olej? Teraz je na to ten správny čas.
Sviečky a iný spotrebný materiál
Pár deci motorového oleja, chladiacu (už nariedenú) zmes, čistiacu zmes do ostrekovačov (zimnú) a rôzne ďalšie spotrebné veci (sviečky, žiarovky, ale pri starších autách aj poistky) by ste mali mať najmä v zimy vždy po ruke.
Aby to správne brzdilo a svietilo
Brzdové platničky aj kotúče patria medzi najlacnejší spotrebný materiál, aký si môžete na vaše auto kúpiť. Dodržiavajte servisné intervaly a včas ich meňte. Dobré brzdy dokážu zabrániť mnohým dopravným nehodám, ktoré nemusia byť zavinené vašou vinou.
Výbava pre skutočne pripravených
V kufri by vám nemal chýbať balíček termofólie (ktorý býva aj súčasťou auto lekárničiek) pre každého pasažiera. Ak by ste niekde na desiatky hodín uviazli napríklad v kolóne, pomôže vám udržať si telesné teplo aj po minutí paliva či vypnutom motore. Rovnako odporúčame zaradiť do povinnej výbavy aj vojenskú poľnú lopatku, s ktorou sa zručný človek poľahky vyhrabe doslova z každej situácie (či už ide o blato alebo sneh).
Chodci a osvetlenie
Náš posledný tip je určený pre chodcov a iných zraniteľných účastníkov premávky. Buďte obozretní a snažte sa, aby vás každý videl. V zime je už okolo 16:00 totálna tma a nie je nič horšie, ako keď sa meter pred autom zjaví tmavá postava. Nehanbite sa za čelovku, baterku, reflexný pásik alebo rovno reflexnú vestu. Verte, že aj v meste vám môžu pomôcť zachrániť život.
Mohlo by vás zaujímať
Netipujte, neoplatí sa to. My vieme, akú má vaša nehnuteľnosť skutočnú cenu.