Čo všetko treba na záhrade zazimovať? S našim zoznamom na nič nezabudnete
Štítky záujmov:
Pre niekoho je možno december dosť neskoré obdobie pre zimovanie záhrady, no zima v skutočnosti trvá od 21.12. do 21.3. nasledujúceho roka. Skutočná zima sa tak v tomto prípade ešte len začína, aj keď snehové zrážky z posledných týždňov by nám napovedali, že už je dávno v plnom prúde. V nasledujúcom článku si preberieme najdôležitejšie súčasti, komponenty a iné predmety či náradie vo vašej záhrade, ktoré by ste mali na zimu zazimovať, aby vám rovnako dobre slúžili alebo vám robili radosť aj ďalšiu sezónu. Na čo by ste nemali zabudnúť?
Aby vám nezamrzla voda
Zamrznutá voda dokáže narobiť riadnu paseku. Voda pri zamŕzaní znásobuje svoj objem,a ľad tak dokáže ľahko potrhať nádoby, v ktorých sa vytvorí. Z čoho všetkého treba vypustiť na zimu vodu?
Bazén
Vypúšťať a napúšťať bazén zahĺbený do zeme môže byť naozaj náročné. Pri tomto typebazénov sa odporúča nahádzať do vody niekoľko PET fliaš. Keď voda na povrchu bazéna zamrzne, ľad sa síce roztiahne, no iba postláča fľaše a neroztrhne alebo nedeformuje vám celý bazén.
Rozvody vody
Či už máte na záhrade len hadicu na polievanie kvetov alebo máte v príbytkoch pre zvieratá dovedenú vodu pre napájačky, na zimu všetky potrubia vypustite a vodu odstavte.
Zásobníky vody
Sudy na dažďovú vodu, IBC kontajnery, ale aj vedrá s vodou odporúčame na zimu vyliať a prikryť. Na jar budete mať dsť času opäť ich naplniť dažďovou vodou, ktorú môžete využívať na polievanie.
Pomocníci v záhrade
Zazimovať by ste mali nielen záhradnú techniku, ale aj záhradné náradie. Ak môžete, záhradnú techniku ako miešačku, malotraktor, kosačku, krovinorez či motorovú pílu schovajte aspoň niekam pod prístrešok, ideálne do garáže alebo do stodoly. Z motorovej techniky môžete vybrať a očistiť sviečky, ale napríklad aj vypustiť nádrž. Záhradné náradie s drevenými rúčkami tiež patrí do sucha, na daždi a snehu by vám mohlo do jari zhniť.Predtým, než všetko náradie upracete a zaplníte celý úložný priestor, si nezabudnite vydolovať z kôlne, stodoly či pivnice lopatu na sneh, a pre deti aj sánky alebo boby.
Detské hračky
Zazimovať treba aj poklady vašich ratolestí. Plastové hračky a formičky ukryté pod snehom by ste na jar našli pravdepodobne rozdupané. Rovnako treba schovať aj detské pieskovisko, bazénik či detský záhradný nábytok na suché miesto, kde nebudú zbytočne podlieha degradácii vplyvom okolia.
Kvety a bylinky
Okrasné kvety v črepníkoch ale aj kuchynské bylinky nesmiete na zimu zabudnúť nazáhrade alebo na terase. Do jari by vám toľkokrát zmrzli, že by ste z nich už nemali nič. Niektoré sukulenty prežijú zimu aj v tmavšej pivnici, iné kvety potrebujú aspoň nejaké Slnko a musíte im vyčleniť priestor na parapetoch priamo v byte alebo dome.
Čo s drevenými konštrukciami?
Ak máte v záhrade aj drevené stavby, ako sú ozdobné ploty, altánky, pergoly či drevenýtatranský obklad, pred zimou sa odporúča opäť ich ošetriť vybraným prípravkom s ochranou proti UV žiareniu a vlhkosti. Je len na vás, či dáte prednosť laku, gélu, lazúre alebo oleju, každá ochranná vrstva na dreve predlžuje jeho životnosť, a to najmä v prípade, že je drevo vystavené Slnku a dažďu.
Mohlo by vás zaujímať
Netipujte, neoplatí sa to. My vieme, akú má vaša nehnuteľnosť skutočnú cenu.