25 zimných tipov pre rodinnú pohodu: Domácnosť, záhrada aj cestovanie bez starostí
Štítky záujmov:
Zima je obdobie, v ktorom naozaj výrazne meníme naše zvyky a a musíme sa často neochotne vysporiadať s mnohými nástrahami. My sme si pre vás pripravili 25 zaujímavých tipov pre cestovanie autom, do domácnosti, ale aj do záhrady, ktoré vám pomôžu prečkať zimu bez ujmy na zdraví, ušetria vám čas alebo financie. Bez zbytočných rečí poďme rovno na to.
Rozmrazovač skla miesto škrabky
Litrový rozmrazovač skla vo fľaške s rozprašovačom kúpite v každom hypermarkete alebo na benzínke v priemere tak za euro a už nikdy sa nemusíte ráno trápiť na parkovisku srozmrazovaním a škrabaním skla. Stačí pár krát streknúť a okná budú okamžite bez námrazy.
Ako sa vyhrabať zo snehu aj bez 4x4?
V zime je vhodné nosiť v aute 2 veci. Vojenskú poľnú lopatku, s ktorou môžete odhádzať sneh v prípade, že vaše auto cez nejaký úsek nedokáže prejsť, a kúsok pevnej drevenejfošne, ktorú môžete podložiť pod jednou z kolies prednej nápravy (v prípade, že máte auto iba s predným náhonom). Ak ste aj zapadli a kolesá sa točia len na mieste, ak zarazítedosku pod koleso, dokážete sa po nej pohnúť ďalej napríklad o pol metra a vyhrabať sa tak.
Ako nepokaziť motor auta či nevyčerpať batériu?
Auto štartujte vždy s vypnutými svetlami. Čudovali by ste sa, ako sa za pár sekúnd svieteniaodkedy odomknete auto po otočenie kľúčikom dokáže v zime vybiť aj novšia baterka. Motorpo naštartovaní nevytáčajte do vysokých otáčok, ale ani nestojte zbytočne dlho naparkovisku. Pre motor je najzdravšie, ak sa pomaly vydáte na a budete ho držať vrozumných otáčkach.
Ako správne a zdravo kúriť?
Pre väčšinu ľudí je komfortná teplota v interiéri okolo 22-23 stupňov. Zbytočné prekurovaniena teploty 26 a vyššie nie sú pre náš organizmus príliš zdravé a ani v lete sa pri týchtoteplotách necítime práve komfortne. V noci si môžete dom nechať vychladiť pokojne aj na 18stupňov.
Ako si nezničiť krbové kachle a komín?
Naučte sa oheň zakladať takzvane zhora (čiže polienka sú dolu a triesky hore) a počaskúrenia sa naučte správne pracovať s prívodom vzduchu. Príliš veľa paliva a vzduchu môžespôsobiť prekurovanie, ktoré môžu nenapraviteľne poškodiť aj drahšie kachle. Nedostatokvzduchu a nedokonalé horenie naopak zanáša komín, čo zvyšuje riziko požiaru.
Čo s vetraním v zime?
V zime by ste mali vetrať minimálne 3-krat denne v trvaní 5 minút a do tak, že otvoríte všetkyokná v dome dokorán. Len tak znížite hladinu CO2 aspoň na nejakú rozumnú hodnotu.Oveľa lepšie je však investícia aspoň do lokálnych rekuperačných jednotiek, ktoré vámvzduch vymieňajú 24 hodín denne len s minimálnymi stratami nakúreného tepla.
Takto odhalíte úniky tepla
Nemusíte si volať odbornú firmu, ktorá si za jeden pohľad kamerou vypýta stovky eur. Únikytepla môžete amatérky odhaliť aj pomocou poľovníckej termovízie či dokonca s niektorýmistavbárskymi modelmi telefónov, ktoré majú termo kameru. Zistíte tak, ktoré okná trebapretesniť, alebo či vám v niektorom mieste domu nevyžrali izoláciu myši.
Ako na Vianoce pomôcť svetu?
Vianoce by mali byť hlavne o láske a DÁVANÍ, nie prijímaní,. Obdarovať niekoho je oveľalepší pocit, ako niečo dostať. Vyskúšajte vyskladať darčeky pre dôchodcov v krabici odtopánok, čo sa posledné roky stalo eventom na celom Slovensku, navštívte útulky pre psov,alebo darujte na ulici šál a plnú termosku čaju bezdomovcovi. Svet s tým nezachránite, nourobíte radosť aspoň jednej duši vo vašom okolí a to za to stojí.
Prečo a ako prikrmovať vtáky?
Niektoré druhy spevných vtákov majú počas zimy veľký problém s hľadaním potravy, čo saprejavuje v úbytku ich populácie. S malou (najlepšie vlastnoručne vyrobenou) búdkou asemiačkami pre vtáčiky môžete pomôcť prírode aj na balkóne paneláku či v priľahlom parku.Vtáky kŕmte len krmivom, ktoré im nemôže ublížiť.
Alkohol človeka nezohreje
Je jasné, že pohárik medoviny, vareného vína, punču či hriateho je počas vianočnej pohodyviac ako vítaný. Vedci však už dávno dokázali, že vonku vás alkohol nezahreje, len otupívaše zmysly a vy menej cítite zimu.
Chladnička aj mrazák zadarmo
Nezmestia sa vám do chladničky a mrazáku všetky vianočné zákusky, ovocie, šnicle aďalšie veci? Ak máte terasu alebo aspoň balkón, v zime to nie je žiadny problém. Hlavnevšak hrniec s kapustnicou nedávajte na parapet na ôsmom poschodí.
Skúste tibetský čaj
S tibetským čajom zabijete na horách 3 muchy jednou ranou. Tibetský čaj je dochutenýzvieracím tukom (v našom prípade napríklad bravčovou masťou) a soľou. Čaj vás zahreje,doplní vášmu telu soľ, a zároveň vám vďaka tuku ochráni pery pred mrazom, ktoré by inakľahko popraskali.
Myslite na domácich miláčikov
Zvieratá cítia zimu rovnako, ako my. Hospodárske zvieratá sa určite cítia lepšie aspoň podprístreškom, kde na ne nefučí a nepadá sneh, psíkovia, ktorí celý rok ochotne strážia vašuzáhradu sa budú lepšie cítiť v zateplenej búde, a na Silvestra ich nezabudnite zavrieť aspoňdo garáže, alebo ich vziať k sebe do bytu. Strach zo svetlíc a delobuchov je tak pre nichoveľa znesiteľnejší.
Sneh na streche
Pri tak bohatej snehovej nádielke, aká nás prekvapila začiatkom tejto zimy, by ste malivenovať pozornosť aj snehu na streche vášho domu. Z rovných striech sa odporúča väčšievrstvy zhadzovať. Na šikmých strechách sa zase presvedčte, či sú zachytávače snehu vdobrej kondícii. Lavína snehu letiaca dolu z vašej strechy môže nielen strhnúť odkvapovýžľab, ale aj vám ublížiť
Pozor na batérie
Všetky baterkové veci schovajte dnu. Ozdobné svetielka, uťahovačku, aku-pomocníkov do záhrady. Pri naozaj silných mrazoch sa odporúča vytiahnuť batériu aj z auta a na noc ju schovať do bytu. O zimovaní rôznych vecí zo záhrady sme sa venovali v samostatnom článku.
Chráňte sa pred soľou
Posypová soľ dokáže narobiť naozaj veľké nepríjemnosti. Po príchode domov si vždy opláchnite topánky čistou vodou a aspoň raz za mesiac nezabudnite vziať auto do umývarky.Soľ vám zožerie topánky rýchlejšie ako pes a na karosérii auta dokáže vytvoriť kvitnúcu koróziu. Podráždiť môže aj labky domácich miláčikov, čo je naozaj veľmi bolestivá záležitosť.
Naučte sa kráčať ako tučniaky
Keď si zadáte do Google kľúčové slovo “walk like penguins”, už nikdy sa nešmyknete na ľade. Stačí, keď sa podľa návodov z internetu naučíte chodiť ako tieto roztomilé tvory.
Osušte si obuv rýchlo
Nemáte doma miesto, kde by ste si mohli vysušiť topánky? Zabudnite na rúru, mikrovlnku a podobné blázniviny. Strčte dnu na noc kuchynské utierky a do rána budete mať topánky zaručene suché.
Obliekame si vrstvy
Vedeli ste, že v Yakutsku, kde teploty môžu dosiahnuť aj hodnoty cez mínus 70 stupňov, by ľudia pravdepodobne neprežili, ak by si neobliekli viac vrstiev oblečenia? Nie je nič neobvyklé, ak majú obyvatelia aj troje nohavice. 3 tenšie kúsky vás zahrejú lepšie, ako jeden hrubý.
Chráňte si oči
Slnečné okuliare by mali byť povinnou výbavou každého lyžiara, skialpinistu, bežkára, no oceníte ich aj za volantom či na vychádzke mestom, kedy sa slnečné lúče nepríjemne odrážajú od snehu a dokážu vám poškodiť zrak.
Máte doma radiátor?
Okrem toho, že vám dáva teplo, dokáže vám spríjemniť ranné vstávanie alebo odchod zdomu do zimy. Určite si pamätáte z detstva, ako vám rodičia zohrievali veci na radiátore čina piecke. Nie je nić lepšie, ako si pred odchodom do silného mrazu obliecť vyhriatenohavice alebo bundu.
Zacvičte si
Ak je vám zima, buď ste slabo oblečení alebo sa nehýbete. Neduhy spôsobené sedavým zamestnaním by sme tu mohli rozoberať na 10 samostatných článkov, no v zime sú slabo vykurované priestory problémom veľkého množstvo pracovísk. 20 drepov vám dokonale prekrví telo a zahrejú vás lepšie, ako ďalšia vrstva oblečenia.
Zimná strava a pitný režim
V zime ľudia často zabúdajú na pitný režim, ktorý je však rovnako dôležitý, ako aj počasletných horúčav. Nedostatok čerstvej zeleniny a ovocia sa dá nahradiť konzumáciou plodín, ktoré dodávali vitamíny už našim predkom – napríklad kyslej kapusty. Nezabudnite aj nasuplementáciu D vitamínu, ktorý nám najviac chýba práve v zime.
Začnite s otužovaním
Dostáva sa vám zima až do kostnej drene? Zoznámte sa s ňou dôvernejšie. Ak máte problém s tým, že vám je takmer stále zima, je na čase začať sa chladu vystavovať cielene. Okrem zvýšeného tepelného komfortu si so sebou otužovanie nesie aj množstvo ďalších zdravotných benefitov.
Nezabudnite si zimu užiť
Zima je ako stvorená pre rodinné radovánky počas Vianoc, pre oddych, ale aj pre zimné dovolenky, lyžovačky či turistiky. Užite si zimnú krajinu, ticho, ktoré nastane keď okolieprikryje vrstva snehu a nenechajte si pokaziť náladu krátkymi dňami či sychravým počasím.
Mohlo by vás zaujímať
Netipujte, neoplatí sa to. My vieme, akú má vaša nehnuteľnosť skutočnú cenu.