15 tajomstiev šťastnej rodiny – poznáte ich aj vy?
Štítky záujmov:
Hľadáte návod na dokonale šťastnú a fungujúcu rodinu? Ak by niekto takýto návod aj vydal, rozhodne by to nebola nejaká malá brožúrka. Kým by ste tú (pravdepodobne) 10 000-stranovú knihu prečítali, zrejme už by ste členov vlastnej rodiny ani nespoznali. My máme pre vás niekoľko jednoduchých a krátkych tipov, ktoré sme zozbierali zo života. Implementujte ich aj vo vašej rodine, zmena sa dostaví okamžite.
3 tajomstvá pre rodinnú lásku
Každé ráno sa zobúdzajte s vďakou za nový deň, ktorý môžete stráviť po boku vašich blízkych za akýchkoľvek okolností. S rovnakým pocitom môžete aj zaspávať a tešiť sa na nový deň.
Spoločne strávený čas je hodnotnejší, ako “spoločne strávený čas”. Úprimný rozhovor, spoločenské hry alebo domáce práce sú oveľa zábavnejšie, ako spoločné vysedávanie na pohovke s telefónmi v ruke.
Na hnev si vyhraďte čas, až keď budete po smrti. Počas života ho hoďte za hlavu a každý konflikt sa snažte okamžite vyriešiť bez kriku, hnevu a následného urážania sa či tichej domácnosti. Žiadna chvíľa sa už nevráti, preto ju zbytočne nepremárnite.
3 tajomstvá rodinnej dôvery a úrpimnosti
Nikdy, nikdy, ale naozaj nikdy doma neklamte. Nikomu a o ničom. Okrem toho, že klamstvo vždy vyjde na povrch, učíte tieto nesprávne spôsoby aj vaše deti, ktoré začnú veľmi ochotne klamať vám. Máte im to za zlé? Robia len to, čo aj vy.
Aj tie najťažšie problémy sa dajú riešiť spoločne. Keď sa ich váha rozloží na dvoch partnerov, sú vždy znesiteľnejšie. Zdôverte sa doma so všetkým, čo vás trápi. Určite nájdete pochopenie a ochotu pomôcť.
Odpúšťajte. Každý niekedy urobí nejakú chybu, však? S týmto bodom súvisí aj to, že vyhadzovanie starých chýb na oči rozhodne vašej rodine nijako neprospeje – práve naopak. Odpustiť neznamená zabudnúť, ale znamená to nevyčítať.
3 tajomstvá rodinnej radosti
Každú chvíľu si užívajte, ako by to mala byť vaša posledná. Hráte s deťmi na schovku na záhrade po rodinnej grilovačke? Čo by za to dali rodiny, ktoré nemajú čo do úst ani bezpečný domov. Vyjedáte s partnerom bonboniéru v posteli a pozeráte sa cez okno? Ako vonku sneží? Ach, áno, aj toto by vám pravdepodobne závidela každá osamelá duša. Prežívajte každý prítomný okamih.
Naućte sa urobiť si radosť. Výlet, nakupovanie, alebo len zmrzlina o polnoci v posteli? Každá jedna drobnosť, ktorá vám vyčarí úsmev na tvár, je veľkým pozitívom. Nezabudnite robiť radosť hlavne ostatným členom vašej rodiny. Oni vám to určite vrátia.
Na každej zlej veci nájdite niečo radostné. Naozaj sa to dá, vždy. Dá sa to dokonca aj pri veciach, akými je rozchod, strata zamestnania alebo smrť. Každá životná zmena či nový začiatok vás posúvajú ďalej.
3 tajomstvá pre bezproblémové spolužitie
Rešpektujte sa navzájom. Rešpektujte, že otec nedáva dosku na záchode dolu, rešpektujte, že dieťa nemá chuť sedieť na gauči a baviť sa s vašou návštevou, a rešpektujte aj to, že žena po sebe nikdy neuprace hrnček s kávou. Rešpekt je základom každej zdravej rodiny.
Vstávajte, zaspávajte a jedzte spoločne. Takáto maličkosť dokáže urobiť naozaj veľa. Aj keď to vstávanie sa asi nie vždy dá, najmä kvôli rôznym pracovným časom rodičov a školskej dochádzke detí, aspoň spať môžete ísť spoločne – bez mobilov, bez TV. Skúste sa jeden večer spoločne najesť, porozprávať a ísť rovno spať. Ten pocit si zamilujete.
Nerobte z komára somára. Naozaj je to, že dieťa omylom frklo červenú farbu na čerstvo vymaľovanú bielu stenu až taký problém? Treba kvôli tomu kričať a robiť scény? Nedá sa tá stena radšej za 5 minút opraviť, a stráviť tak zase ďalšiu chvíľu spoločne?
3 tajomstvá rodinnej opory
Vždy ťahajte za jeden povraz. Ste ten najlepší tím, ktorý by dokázal vyhrať akýkoľvek svetový pohár. Ak sa púšťate do prerábky kúpeľne, do vysávania, alebo len do vianočného pečenia ako rodina, určite to vždy dopadne perfektne. A ak aj nie, dobre sa pri tom nasmejete.
Vždy sa postavte za člena rodina. Aj keď dieťa spraví v škole niečo zlé a úprimne to ľutuje, neponižujte ho pred učiteľkou a nenakladajte mu ešte väćší psychický tlak. Radšej ho pevne držte za ruku, aby cítilo, že ste s ním, a doma sa o tom úprimne porozprávajte. Aspoň budete mať čas vymyslieť nejaký rozumný trest.
Nikdy neodmietnite úprimné volanie o pomoc. Samozrejme, že existuje rozdiel medzi potrebou pomoci a zneužívaním. Niekedy je však nevyhnutné sledovať signály volania o pomoc, ktoré nemajú žiadny zvuk. Ak by sme si viac všímali našich blízkych, bolo by na svete menej rodinných tragédií a zničených životov.
Mohlo by vás zaujímať
Netipujte, neoplatí sa to. My vieme, akú má vaša nehnuteľnosť skutočnú cenu.